Алкохолът (етилов алкохол или етанол) влияе различно на човешкия организъм. В някой случай това влияние е положително, но в повечето случай – отрицателно.
Най-новото проучване изтъква, че алкохолът се разгражда бързо в тялото, така че, за да се запази кръвта разредена, дозите алкохол трябва да бъдат консумирани по-често. Освен това няма значение дали алкохолът е под формата на бира, червено или бяло вино или концентрат.
Лекарите обаче предупреждават, че прекомерно големите дози, водещи до пиянство, причиняват здравни проблеми – цироза на черния дроб, мозъчни и бъбречни увреждания, както и хроничен алкохолизъм. Когато се прекалява с алкохола дробът се натоварва и, но – трудно изхвърля отровите от организма.
Силния пол не бива да пие повече от 20 – 40 г концентрат на ден, а нежния – повече от 10 - 20 г. Жените не носят на алкохол, защото в организма им не се произвежда достатъчно количество от ензима, който го разгражда.
Какво представлява алкохолния хепатит?
- Възпаление на черния дроб в резултат на остра (еднократна злоупотреба) или хронична употреба на алкохол.
- Алкохолът е една от най-честите причини за увреждане на черния дроб.
- По-често срещан при мъже.
- При хора с алкохолен хепатит се наблюдава по-висока честота на Хепатит С.
Какви са причините за възникване на алкохолния хепатит?
- Острият алкохолен хепатит се причинява от всяко едно препиване с алкохол.
- Хроничният алкохолен хепатит се причинява от редовна консумация на алкохол - над 80 грама чист алкохол дневно при мъже и 30-40 грама дневно при жени. Това се равнява на 1 литър вино или 200 грама концентрат или 4-5 бири при мъжете. При жените е достатъчно половината от това количество.
Тези количества алкохол не са абсолютни. При много хора по-малко количество може да предизвика същите увреждания. При тях черния дроб образува в по-малки количества ензима, който разгражда алкохола.
- Алкохолът директно уврежда чернодробните клетки. Освен това той предизвиква натрупване на мазнини в чернодробните клетки - състояние известно като чернодробна стеатоза. Стеатозата смущава функцията на черния дроб.
- Чернодробното увреждане не зависи от вида на алкохола, който се приема. От значение е количеството на приетия алкохол, продължителността на алкохолната злоупотреба и индивидуалната чувствителност към алкохола.
- При хора със съпътстващи чернодробни увреждания е необходимо много по малко количество алкохол, за да се развие алкохолен хепатит.
Какви са симптомите на алкохолния хепатит?
Симптомите на алкохолния хепатит могат да варират от тяхната липса до недостатъчност.
- Обикновено в началото на заболяването се наблюдават:
- Повишена раздразнителност.
- Отпадналост.
- Липса на апетит.
- Гадене и повръщане.
- Загуба на тегло.
- Тежест и/или болка в дясното подребрие (това е областта, където се намира черния дроб).
- В последствие може да се появи и жълтеница.
- При остри алкохолни натравяния (препиване) горните оплаквания се засилват.
Какви са последствията от алкохолния хепатит?
- Алкохолният хепатит е много сериозно заболяване. Неговите най-тежки последици са чернодробната цироза и чернодробната недостатъчност.
- При хроничните алкохолици също така може да се развие хипертония (повишение на кръвното налягане).
- Алкохолиците много по-често изпадат в тежки депресии.